POZNEJ SE(BE)


Věřím tomu, že si nás spousta věcí najde přesně v tu chvíli, kdy je potřebujeme a jsme jim otevření. Že stačí pouhá maličkost, která pomůže rozlousknout problém, letmý úsměv, který zmírní váhu břemene z kovadliny na pírko, knížka, která dá odpovědi, zrušený plán, který spustí mnohem lepší, ta správná zpráva v tu správnou chvíli. A když jsem se pár týdnů zpátky tak trochu točila v kruhu a byla zmatená ze zjištění, že vlastně nerozumím sama sobě a i přestože mi každý říká, jak to mám v hlavě dokonale srovnaný, já tam cítím slušný binec, blikla mi zpráva od Teri: "Udělej si tenhle test."

Poslechla jsem, udělala jsem si ho, byla nadšená až na půdu, donutila jsem všechny z mého okolí, ať si ho udělají taky, všichni z mého okolí byli nadšení až na půdu, a teď jdu donutit vás všechny, protože za těch pět minut vám to stojí.
Pokud nebudete nadšení až na půdu, minuty nevracím, bohužel.
Pokud nemáte půdu a jste přesto nadšení, je to v poho.

Jmenuje se to 16personalities.
Test, který rozděluje lidstvo na 16 základních osobností. Jasně, může se to zdát jako málo a každý jsme jiný a bla bla bla, já to však vnímám tak, že lidé jsou si v jádru dost podobní a zbytek naší osobnosti, tedy to, čím se odlišujeme, tvoří prostředí, ve kterém vyrůstáme, lidé, kterými se obklopujeme, zkušenosti, kterými si postupem času projdeme, knihy, které čteme, seriály, na které se díváme, čas, který určitým způsobem trávíme... ale klidně mě vyveďte z omylu. Zkrátka a dobře, tenhle test vás tak trošku zaškatulkuje, avšak tahle škatulka vám nemůže nijak ublížit, spíš naopak.
Porozumíte si.

Při čtení výsledku jsem v sobě měla zvláštní pocit. Pocit poznání. Jako kdybyste se najednou pořádně pochopili. Jako kdyby někdo vzal vaše abstraktní představy o sobě samých, tedy všechno, co o sobě víte, ale nemá to žádnou hmotnou podobu, a zpracoval to do slov a vět. A vy si najednou můžete přečíst, jací jste a říkat si: "No joo, tohle přece dává smysl!" Třeba si i méně vyčítat své chyby, protože zjistíte, že se vlastně nemusí o chyby jednat - to jen na sebe naráží dvě různé osobnosti se dvěma různými názory (pozor - tím neříkám, že bychom na sobě neměli neustále pracovat). Možná nabudete i trochu sebe-vědomí, naučíte se hledat kompromisy a přestanete vyhovovat ostatním na úkor sebe samých.
Zkusíte prozkoumat svoje nitro, to místo, kam se možná podvědomě bojíte podívat.
Protože tam to najdete všechno.

Já si třeba dlouho myslela, že jsem extrovert, protože když jsem mezi lidmi, dokážu se dobře bavit. Čím víc alkoholu, tím víc se měním z tichého pozorovatele na sdílné trdlo. Na střední jsme si dělali v rámci základů psychologie testy a vždycky mi to tak vycházelo - až nedávno mi došlo proč. Protože já chtěla být extrovert. Přála jsem si být ta oblíbená holka, kterou všichni milují, která se dokáže bavit s každým, která miluje společnost. Odpovídaly tomu mé odpovědi ve všech testech a to se promítlo do výsledku. Byla to dokonalá iluze. Něco, co neexistovalo, ale já si tak moc přála, aby ano.
Stačilo si jen přiznat, že taková nejsem a nebudu, a přestat chtít, aby tomu tak bylo.

Trochu mě to navádí k jedné myšlence. Spousta lidí žije v přesvědčení, že blogeři a youtubeři jsou neuvěřitelní baviči a šoumeni, sdílí celý svůj život s celým širým světem a vše, co vidíte na jejich sociálních sítích, je jejich svět od A až po Z, od rána až do večera. Myslíme si, jak je máme dokonale přečtené, jak jsou takoví a makoví. Čím víc se mezi takovými lidmi pohybuji, tím víc si všímám, že je to přesně naopak. Na internetu vidíme pouhý zlomek, pět procent všeho, jen to krásné, líbivé a lajkovací. V pozici těch řekněme třeba bavičů vám servírujeme velmi cíleně jen to, co chceme, abyste viděli. A lidé v pozici pozorovatelů si těch 95 % domyslí. Tak rádi si v hlavě rozvíjíme příběhy cizích lidí, na základě kterých je tak snadné někoho odsoudit. Přitom je to jen naše vlastní domněnka. Na internetu se chce každý hlavně bavit, není cool sdílet smutky. Proto je třeba si uvědomit, že to nejtěžší a nejdůležitější zůstává většinou hluboko uvnitř nich, nebo řekněme nás, protože se to týká absolutně každého, kdo něco přidává na internet. Střežíme si to jako oko v hlavě, nesdílíme naše osobní dramata, problémy, trápení, nemoci, úmrtí, dluhy, blázince, hádky, rozchody, příchody, odchody, záchody (hahaha, jono).
Těžko byste pohledali větší introverty.

Bylo mi dlouho nejasný, kdo vlastně jsem. Proč mám sice ráda lidi, ale mnohem raději jsem sama a daleko od všech, protože si musím odpočinout a všechno v klidu vstřebat. I od těch nejbližších kamarádů nebo partnera. Proč na jednu hodinu ve společnosti potřebuju aspoň takových pět hodin o samotě. Proč nejdřív skáču do neznáma a pak až přemýšlím. Hlava v oblacích (co vám taky zbývá, když máte skoro dva metry), idealismus, snílkovství. Snaha zachránit svět, upadání do melancholie nebo naopak energické a tvořivé chvíle, cílevědomost, každodenní přemítání nad morálkou a etickými hodnotami.
Test mi dal odpovědi. Respektive cestu, jak ty odpovědi najít sama v sobě.
Hlavně tu, že konečně vím, kdo jsem, ale nevím, kým být můžu.
Tam to všechno vězí.

Schválně si ho zkuste taky a napište mi, jaké z toho máte pocity.
(Kdo mi jako první tipne správně osobnost, má u mě kafe a malovaný plakátek, protože to znamená, že jste mi nahlédli do duše i přes těch pět sdílených procent, a tudíž si budeme velmi dobře rozumět:))

S láskou M.

26 komentářů

 1. Ahoj 😊 líbí se mi to a mám z toho sakra dobrý pocit 😊 tipuji,ze jsi mediator 😊😊😊 krásný den Marťo 😚

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasně! Kafe a plakátek čekají:) krásný den i tobě, Míšo, budu se těšit <3

   Vymazat
 2. Čumáčku je to zajímavé, vlastně jsem se nedozvěděla nic nového.. taková prostě jsem! :) proberem to u vínka! Zítra přijede plná bedna růžového :D <3 v neděli s vámi počítáme!

  OdpovědětVymazat
 3. Wow, docela koukám, jak přesně to sedí

  OdpovědětVymazat
 4. Mě vyšel Mediátor a tipuju to i na Tebe :)

  OdpovědětVymazat
 5. dakujem za tento clanok a za link na test, rozposielam ho znamym a netrpezlivo cakam co im vyjde �� (je to lepsie ako ucit sa na statnice, co si budeme..) a tiez som mediator, davam imaginarny high five ako anonymna citatelka ✋����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. (nabuduce sem budem pisat bez emoji, vidim ze to nevyzera uplne najlepsie, achjo)

   Vymazat
  2. Hahaha, ale tahle prokrastinace je docela užitečná:D moc držím pěsti na státnice a dávám mediátorskej imaginární high five!✋ (Google emoji neumí, noo, ale možná brzy blog přesunu někam, kde to půjde, tak se vyřádíš!:D)

   Vymazat
 6. Tak jsem si to udělala a tak trochu mě to pohladilo na duši, protože jsem v tom našla to, co jsem celou dobu tušila a čemu jsem pořád nedokázala dát průchod, ale už teď vím, že to je ta správná cesta a tento test mě v tom potvrdil. Díky :) A jelikož pořád tak nějak vnitřně cítím, že jsme si nějak moc podobné v různých věcech i když v naprosto odlišných situacích, tak si zkusím tipnout, že jsi to co já. Nejen, že jsme dva býci, ale nejseme náhodou i dva mediátoři?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Barunko, to si piš, že jsme! Dáme zase brzy vínko, těším se:)

   Vymazat
 7. Ja byla i na seminari kde nam davali priklady zarazeni daneho cloveka v ruznych kolektivech a jake to ma duslwdky pri stretu s jinymy osobnostmi. Taky mi zo strasne moc dalo. Je to asi nejlepsi popsani samy sebe ktere jsem zatim mela.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To muselo bejt skvělý:) kdyby sis vzpomněla na název nebo znala nějaké fajn knížky na tohle téma, dej vědět!<3

   Vymazat
  2. také by mě zajímalo ;-) čím dál častěji si přijdu jako zmatená včela v lese

   Vymazat
 8. ehm..nu, koukám. To mám opět téma k zamyšlení.. Ale pobavily mě ukázky slavných se stejným os.typem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně taky:)) hlavně u spisovatelů to dost sedí, většinou "souzním" s těmi, kteří byli stejný typ:D

   Vymazat
 9. Logik, takových je prý jenom 3% na světě, vyšlo to ještě někomu? :)

  OdpovědětVymazat
 10. Teraz už rozumiem prečo som sa toľkokrát našla v tvojich textoch, myšlienkach či playlistoch na Spotify :) (tušila som to!) High five drahá! Tiež som mediátor :)
  INFP - navždy nepochopení blázni s hlavou v oblakoch a umením v srdci ♥

  OdpovědětVymazat
 11. Mě vyšel bojovník, a myslím, že ani lepším slovem nejdu popsat.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak jo, sedí to jak prdel na nočník! :-D Řekla bych, že test mi ukázal jen to, co už sem věděla (tušila). Vyšel mi protagonista a fakt to sedí. Super nástroj, šířím dál :-).

  Měj se fajn, Marti <3

  OdpovědětVymazat
 13. Když teď víš, kdo jsi, můžeš být sama sebou :)

  OdpovědětVymazat
 14. Mediátor, jako Já. Proto si to tady občas pročítám. Jako bych se viděl. ;)

  OdpovědětVymazat
 15. Skvělý test, já jsem Advokát a má to méně než 1 % populace :D Jsem docela překvapená, ale fakt to sedí, tento typ osobnosti je např. Jon Snow :D :D už chápu proč je mi tato postava tak sympatická :D ale např. i Matka Tereza (:D) což mě fakt dostalo. Prý je mým smyslem života pomáhat druhým, dřív mě hrozně štvalo, že nenechám někoho jen tak a musím se vždy přetrhnout, no ale teď už vím, proč to tak je. mám to prostě v sobě.
  Pro Advokáty jsou velmi přitažlivými idejemi rovnostářství a karma a mají tendenci věřit, že nic nemůže světu pomoci více, než láska a soucit, které obměkčí srdce tyranů. - achjo... najednu stranu je to tak naivní, ale fakt to tak cítím. Jsem hrozně soucitná a to mě taky štve :D!
  Jejich přátelé a kolegové je budou považovat za relativně společenské osobnosti, ale nesmějí zapomínat, že Advokáti potřebují být také o samotě, aby uvolnili tlak a znovu se nabili energií, a nebyli příliš vyděšení, když se Advokáti náhle stáhnou do sebe. Advokáti se velmi zajímají o pocity druhých, a očekávají, že se jim laskavost vrátí – občas to znamená dát jim na několik dní prostor, který potřebují. - přesně, bohužel většina lidí si to přebere špatně, když chci být sama, jakobych proti nim něco snad měla...
  A co mě nejvíc dostalo je, že Advokáti se nezapomínají postarat sami o sebe a to přesně sedí, pokud se ráno nenasnídám a neudělám co je ráno potřeba pro mě samotnou mám celý den úplně v háji :D jsem nervózní a vyčerpaná.
  Pro Advokáty je svět plný nerovnosti – ale nemusel by být. Žádný jiný osobnostní typ se nehodí lépe k vytváření hnutí na nápravu nepravostí, bez ohledu na to, zda jsou velké nebo malé. Advokáti však nesmí zapomínat, že při snaze o nápravu světa se musí starat také o sebe. - přesně tak!
  Já vím, že si to možná nepřečteš, ale i kdyby opravdu ne, tak jsem si to tady tak hezky rozepsala a zase jsem se o sobě více dozvěděla a v tomto článku o to šlo, no ne? :)
  BTW. jsem taky býk jako ty a o to víc mě překvapuje, že nám vyšly úplně jiné typy osobnosti :)

  OdpovědětVymazat

INSTAGRAM: @INKOUSTOVATECKA

© Inkoustová tečka. Design: Fearne.