OJJU INTERVIEW


Je mladá, krásná a talentovaná. Lucie Mášová stojí za českou značkou OJJU, která spadá pod Zoot a patří k mým oblíbeným... Moje kabelka by mohla vyprávět dlouhé příběhy, hahah. S Luckou jsme se poznaly před pár měsíci, spolupracujeme na mé kolekci, kterou jsem vám včera trochu odhalila na Instagramu, slovo dalo slovo a tadá - mám pro vás rozhovor s touhle inspirativní slečnou. Dozvíte se například jak vznikají kousky OJJU, kolik času zabere výroba jedné kabelky a jaký je to pocit, vyjít poprvé s kůži na trh. Enjoy!

P.S. Kdybyste si chtěli udělat radost na Zootu, nezapomeňte na slevový kód THEBLONDIEVERSE, který vám zaručí 10% slevu. :) Platí konce srpna a nevztahuje se na zlevněné zboží


Jak jsi se dostala k navrhování?
Vyvolala to ve mně určitě škola a moje vnitřní touha něco tvořit. Vždycky se mi líbil umělecký svět, lidé v něm a všechno okolo. Když jsem se na základní škole rozhodovala, kam pokračovat, všichni na mě tlačili, abych šla na gympl, ale já jsem se tak nějak zatvrdila a řekla ne, půjdu na uměleckou školu. Po střední jsem studovala produktový design na UMPRUM a tak to všechno začalo.

Proč zrovna OJJU?
Když jsem nastoupila asi tak tři roky zpátky do Zootu, dělala jsem stylistku, to byl můj první job. Byla jsem díky tomu u vývoje všeho, co teď lidé vidí a postupem času jsem dostala na starost celé fotografické a grafické oddělení, marketing a následně rozjetí naší vlastní značky, která je tak trochu o všem dohromady. Takhle vznikl Zoot Originál, Zoot Lokál a teď poslední projekt, který zdaleka není poslední, a sice OJJU.


Jak jsi se cítila, když jsi poprvé vyšla s kůží na trh, když jsi viděla své dílo naživo?
Abych pravdu řekla, necítila jsem se moc dobře. Když jsme spustili první kolekci, nevyšla úplně dle mých představ. Jednalo se o jeden styl kabelky "shopper bag", který byl v té době hodně populární a všichni ho hrozně chtěli. Tak jsem navrhla logo, zaregistrovala se značka, a kolekce byla na světě. Samotný produkt ale nebyl z mého pohledu dobrý, nešel úplně stoprocentně ze mě. Všechno, co jsme vytvořili po těchto kabelkách, jsou věci, za kterými si skutečně stojím a jsem na ně pyšná.

Jak vznikají nové kolekce?
Hodně záleží, jakou cestou se dáš. Náš projekt ještě není úplně tak velký na to, abychom si mohli dovolit navrhovat úplně od začátku tím stylem, že se něco načrtne, následně se udělají střihy a jde to do výroby. Takto to zní sice celkem jednoduše, ale je za tím vždy opravdu velký kus práce. Takže ten momentální proces je takový, že jezdím do menších i větších továren, kde si vybírám prototypy výrobků, z kterých vybírám ty nejlepší a následně je různě transformuji, vybírám materiály, barvy, atd... V budoucnu bychom chtěli v Zootu s tímhle procesem určitě pokročit, zatím jsme ale tak v polovině cesty.

Kde bereš inspiraci?
Tak nějak všude kolem sebe, kde to jde. Ráno se probudím, vstanu, udělám si snídani, něco mě napadne. Jdu do práce, po cestě vidím inspirativního člověka... Je to v podstatě na každém kroku, za což jsem ráda. Obecně si myslím, že nejvíce člověka inspiruje život a lidé okolo něj.


Jak dlouho tak trvá výroba jedné kabelky? Dejme tomu... téhle černé?
Cca 30 minut. A když už to má člověk v ruce, jak to většinou lidé pracující ve fabrikách mají, tak je to ještě rychlejší. Fernando, jeden z našich výrobců, specializujících se na kožené kabelky je moc šikovný a je skvělé pozorovat jeho práci. Spolu se svou manželkou jsou do výroby zapálení, konzultují spolu střihy, materiály a dávají si opravdu záležet, aby byl výsledek dokonalý, což můžete ostatně vidět na našich výrobcích, protože kvalita je to, co je opravdu vystihuje.


Co ty a móda? V čem se cítíš nejlépe?
V kanceláři mám pověst éterické víly, ráda nosím one size věci. Mám ráda obrovský trička a dalo by se říct, že nejlépe se cítím v pytli. Z barev to u mě na plné čáře vyhrává bílá a černá. A co se bot týče, jelikož mi bůh neseslal 180 cm, často nosím podpatky. Zvládnu ale i tenisky. Nedávno jsem si koupila Roshe a jedním slovem je miluji.

Kde nejradši nakupuješ?
Nejčastěji nakupuji na Zootu a v Zaře. :) Baví mě minimalismus a jednoduché věci s nápadem.

Podporuješ třeba i českou tvorbu?
Českou tvorbu se snažím neustále sledovat, a to prostřednictvím naší značky ZOOT Lokál, díky které mám možnost podporovat české a slovenské designéry. Ve volném čase ráda šiju, na škole jsem dokonce vytvořila svoji vlastní značku, kdy jsem vytvářela kabelky a kožené brašny pro architekty. Možná se k produkci vlastní značky ještě někdy vrátím J


Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

1 komentář

INSTAGRAM: @INKOUSTOVATECKA

© Inkoustová tečka. Design: Fearne.