CONVERSE IN WINTER


Nikdy jsem nijak zvlášť neřešila, odkud mé oblečení pochází a co stálo za jeho výrobou, ale po shlédnutí reality show Sweatshop - Deadly Fashion se to ve mně zlomilo. Jasně, všichni tak nějak v podvědomí víme, co se děje - špatné pracovní podmínky, dětská práce, nekonečná pracovní doba, mizerná mzda, každodenní boj o přežití... Ale dokážeme si to reálně představit? Věnujeme tomu dostatečnou pozornost? Jakožto blogerka a velký módní maniak (tedy člověk se zvýšenou potřebou oblečení a bot) mám pocit, že bych měla jít svým čtenářkám příkladem. Jenže jak na to? Nemůžu si dovolit přestat nakupovat oblečení z řetězců a ani si nejsem jistá, jestli by to bylo efektivní řešení, ale je tu pár věcí, které v mých silách jsou a já je hodlám realizovat.

Bod číslo jedna: nepodporovat asijské e-shopy. Co na to říct, každé z nás jednou musí dojít, že je lepší mít pár kvalitních nadčasových kousků, než plnou skříň shitů, i když jsme je dostaly zadarmo. O tom už jsem psala v tomto článku a svůj slib jsem dodržela. Už nespolupracuji s žádným čínským e-shopem (tedy kromě Front Row Shop, který jako jediný považuji za velmi kvalitní a hodlám zjistit, jak to je s výrobou u nich) a většinu oblečení z těchto obchodů jsem vyřadila ze svého šatníku. Dvě tašky šly na charitu (věřím, že někomu udělají radost) a dost krásných kousků jsem schovala pro kamarádky, mamku a ségru. Některé věci, například tenhle kožíšek, jsem si zatím ponechala, ale jen co se oteplí, půjde z domu i ten a na podzim si dám za úkol najít kvalitnější náhradu. Nepotřebuji milion kožichů, stačí jeden timeless kousek. :)

Bod číslo dva: podporovat českou tvorbu a módní návrháře. To je můj největší módní cíl pro tento rok a už teď vám můžu slíbit, že se budou dít fakt skvělý věci! Chci vám dokázat, že kvalitní, originální a ručně šitý kousek oblečení vás může stát jen o chlup víc či stejně, jako bunda ze Zary. Já sama chci svůj šatník rozšířit o několik takových jedinečných kousků a už se těším na objevování nových talentů v našem českém rybníčku.

Bod číslo tři: recyklace. Není žádná ostuda nakupovat v secondhandu anebo si vyměňovat oblečení s kámoškama. Naopak - je to umění a obdivuji holky, které se umí obléknout od hlavy k patě do sekáčových kousků a vypadat přitom světově. V průběhu příštích týdnů chci prolézt všechny možné pražské secondhandy a pokud se zadaří, podělím se s vámi o tipy na ty nej!

Bod číslo čtyři: konec unáhlených nákupů. K tomu snad nemusím nic dodávat. Když jsem byla mladší a vydělala si nějaké peníze bokem, okamžitě jsem je všechny utratila za hromadu levných a nekvalitních hadrů. Nechápu to. Ve čtvrtek, během mé poslední noční jsem si v rámci nudy a sebelitování (že dělám něco, co mě nebaví a ještě v noci) klikla na Zoot a Asos, že si udělám radost. A světe div se, nic jsem si nevybrala ani z té velké nabídky značkových, kvalitních (a hlavně z-l-e-v-n-ě-n-ý-c-h) věcí. Obrovský pokrok.

Bod číslo pět: až tak tu fashion nehrotit. Že se tu bude pořád dokola točit pár mých oblíbených kousků v různých kombinacích? Že nebudu mít tolik nového oblečení, abych vás mohla neustále inspirovat a šokovat? Že nebudu tak pestrobarevná, protože to s barvami prostě neumím? No a co. Hodlám vám to tu vynahradit články, což je v mých očích skvělá přidaná hodnota. Blogování je má největší vášeň už přes deset let a já vám chci dát mnohem víc, než informace o tom jaké bylo počasí a co jsem si oblékla. A i kdyby si můj článek přečetlo jen pár lidí (protože jak víme, všichni koukají jen na obrázky), budu šťastná jako blecha. Moc se těším, jakým směrem se to tu posune. Chci pro sebe a pro vás jen to nejlepší!

P.S. Conversky v zimě jsou ten nejblbější nápad ever. Vlastně celkově jsem tenhle outfit moc neodhadla, takže to berte jako odstrašující případ "jak se v zimě rozhodně neoblékat". A teď už si jdu uvařit další čaj s medem, spolknout paralen a usadit se s knížkou k praskajícímu krbu. Jak úžasné, být zase doma!

__

I've never been thinking too much about where my clothes comes from, but it changed when I saw the reality show Sweatshop - Deadly Fashion. Yes, we all know about all these things about sweatshops such as poor working conditions, child labor, endless working hours, poor pay, the daily struggle for survival... But can we really imagine it? Do we pay enough attention to it? As a fashion blogger I feel I should set an example to my readers. But how? I can't afford to stop buying clothes from chain stores, but there are some things that I CAN. And I want to realize them all.

Number one: not to support Asian e-shops. I was writing about this topic few days ago in this post and I fullfiled my promise as I ended up collaborations with these e-shops (except Front Row Shop, cause I think it's good high quality brand, but I still want to know about their manufacturing conditions). I also removed almost all the clothes from these e-shops from my wardrobe and donated some to charity, some to my friends, sister and mum. Better to have just a few timeless pieces than a lot of not so quality clothes even got for free, right? 

Number two: to support Czech fashion designers. My biggest goal for this year! Very exciting things will happen, I can promise! :) Nothing feels better than having an original, hand-made and timeless piece of clothing, so I want to discover more talented people and to support their work.

Number three: recycling. It's not a shame to buy in secondhands or change clothes with your friends. It's an art and I admire people who are dressed from head to toe with secondhand pieces and look awesome! So I want to explore Prague streets and find the best ones.

Number four: end of hasty purchases. I think there's no need to say something more. When I was younger and earned some extra money, I immediately spent it all for tons of cheap and poor quality clothes. Now I can browse Zoot or Asos for hours and can't chose anything, cause I'm really thinking about every purchase. Do I need it? Will I wear it? 

Number five: not to take fashion so seriously. Maybe I'm not going to be one of these amazing inspirational fashion bloggers who wear every day new color combinations, but I want to give you another added value - my articles. I don't wanna be like other girls writing about weather and why they wore this and that. I would like to give you more "me" and even when I know only a few people read the text (and other look at the pictures), it's worth it!

P.S. Converse in winter? The worst idea ever. Actually this whole outfit is out as I underestimated the weather (it was sunny but also windy and chilly as hell) and I'm ill again thanks to that. And now it's time to make another cup of tea with honey, have a cough syrup and sit in front of a crackling fireplace with some book. So good to be home!


I WAS WEARING:
Faux fur coat - Choies
Bomber - Maison Scotch via DifferentFashion.cz
Shirt, pants, bag - C&A
Shoes - Converse (buy here)
Necklace - Juvelora (buy here)
Sunnies - Giant Vintage

Photo by David Antoš


44 komentářů

 1. V těhlech kalhotách máš nejvíc TOP nohy! <3 Tenhle outfit ti skvěle padne, styl který se mi na tobě líbí <3

  OdpovědětVymazat
 2. super článok! teším sa na vylepšenia a nové nápady. :)
  http://bonesincouture.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 3. Super článek! Ten dokument je děsný, teda skvělý, ale obsah je děsný. Snažila jsem se zamyslet nad tím co s tím a tak nějak mě napadly podobné body jako tebe... Avšak když přestaneme nakupovat jejich zboží, bojím se, že přijdou i o ten jediný zdroj "peněz", který mají. Spíš jde o to zlepšit jejich podmínky..
  Úplně jsi mě converskama navnadila na teplejší období v roce, už se nemůžu dočkat, až je zase obuju! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Úžasný článek a ještě větší obdiv patří tvým myšlenkám, které jsou v příspěvku obsaženy. Se všemi body naprosto souhlasím a líbí se mi cíle, které sis vytyčila. Sama se poslední dobou snažím opravdu koupi každého kousku oblečení pořádně promyslet a nepodléhat unáhleným koupím, kterých ve většině případů poté lituji. A co se týče problému, který je řešen v tebou zmíněném dokumentu, je to opravdu hrozné a k zamyšlení, jak by člověk mohl alespoň v malé míře pomoct. Ještě jednou chvílím skvělý článek a na fotkách ti to jako vždy sluší!
  Glamour and beauty

  OdpovědětVymazat
 5. Ty kalhoty jsou super!

  OdpovědětVymazat
 6. Vždycky, když si vezmu v zimě converse, tak mi všichni nadávají, že mi koukají kotníky a pak na to vždycky doplatím a jsem nemocná :(
  Jinak s článkem s tebou souhlasím, taky jsem na tu show koukala a je tu hrůza :/ a je fajn, že si dokázala najít takovéhle možnosti, jak tomu alespoň z části pomoc :)
  A ještě bych se chtěla zeptat, kdy pošleš obaly z poslední GIVEAWAY?:)) děkuju za odpověď!:)
  One blondie life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anetko, děkuju za komentář! :) Co se obalů týče, jsou na cestě, tak snad co nejrychleji dorazí :*

   Vymazat
 7. Máš nejlepší postavu ze všech blogerek! :)

  OdpovědětVymazat
 8. dobrý plány :))! a super článek :)
  Konverzky jsou blbý nápad to jo :D ale stojí za to! :)

  http://gagenka.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. Robím to takto už roky a som rada, že to "doplo" aj vám ostatným. Smutné je, že zas len preto, že je to teraz in.. Skôr ste si to neuvedomovali?? (Alebo bolo upozorňovať na túto tému out?) No som rada, že je zas o jednoho človeka viacej a dúfam, že toto presvedčenie ti ostane dlhšie, než jednu sezónu :)
  P.S. aj ja ocením nejaké tipy na návrhárov a miestne krajčírske dieľne, ktoré človeka neošklbú o všetky peniaze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak píšu v článku, nikdy jsem to moc neřešila. :) Nevím, jestli je to teď in, ale určitě bych byla ráda, kdyby to alespoň trochu ovlivnilo i ostatní blogerky :) na tipy se těš, už mapuji terén! <3

   Vymazat
 10. Moc dobrý článek, taky mě ten dokument hodně ovlivnil. Už pár měsíců si skoro nekupuju oblečení a když jo, tak tu koupi hodně rozmýšlím. Po Silvestru jsme doma udělali čistku skříní a spousta věcí šla na charitu, něco se pokusím prodat na bazárku. Mám z toho fajn pocit. A pak přišel ten dokument a taky mě to dost nalomilo. V sekáčích nakupuju ráda, budu muset zas ty brněnské provětrat :)
  P.S.: Converse v zimě jsou vážně blbý nápad, hlavně ty odhalené kotníky, jejda.. Já nesundávám kozačky v podstatě od listopadu do února :D

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem někdy minulý týden měla taky ten blbý nápad s Converskama a málem mi umrzlynohy :D

  OdpovědětVymazat
 12. Skvely outfit.
  http://www.style-and-smile15.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 13. Zajímavá originální kombinace. Kožíšek se mi moc líbí!
  Skvělé fotky!!!! :)
  give away

  OdpovědětVymazat
 14. Marti, jseš boží. O to víc, že jsem si dneska pořídila 11 kousků ze sekáče. Bože, to byly endorfiny:-)
  A Ty vypadáš luxusně, jako ostatně pořád a vždycky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ooo, jsi sekáčová královna, někdy mi musíš poradit, kam naběhnout! :)) Děkuju, Lucinko!

   Vymazat
 15. Doufám, že v tom inspiruješ co nejvíce svých čtenářek, protože tahle cesta je správná a měli bychom si to uvědomit všichni :)

  OdpovědětVymazat
 16. Super outfit, moc se mi líbí a souhlasím s tvým názorem! Jestli te to zajímá, tak i spousta řetězců jako je Zara nebo Lindex podporuji Fair Trade, takze rozhodne nemusíš mít strach, ze by se zboží z těchto obchodu vyrábělo v podmínkách jako v tomto dokumentu :)

  OdpovědětVymazat
 17. Výborně, Martino, jen tak dále! Myslím, že tohle je ta spravna cesta! Už jsem měl obavu, že ztracis svoji osobnost, kterou jsem v tobě vždy videl!! Zdravi bertik

  OdpovědětVymazat
 18. Škoda, že se tím neřídí všechny blogerky, Marti. Z těch, které mají blog jen proto, aby jim kdejaký pochybný asijský e-shop poslal několik ještě pochybnějších hader či bižuterních tretek zdarma, je mi docela smutno. A že jich je!
  Jinak doporučuji zhlédnout i tento dokument o výrobě džínů: https://www.youtube.com/watch?v=erMddN04pEQ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dejme tomu čas, i mně to chvíli trvalo. :) Díky moc za tip na dokument, o víkendu na něj mrknu! :)

   Vymazat
 19. Zrovna jsem se chtěla odhlásit z odběru Tvého blogu, i když mě dřív bavil a píšeš čtivě. Tímhle článkem sis ale zachránila jednu čtenářku, mě! Ať se daří ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě moc těší, že jsem si tě "zachránila" :) děkuju moc!

   Vymazat
 20. Skvěle sladěný outfit!:)) Sleduji tě (fb, instagram, blogvin)

  vik-ladyla.blogspot.cz I instagram I facebook

  OdpovědětVymazat
 21. Ahojky Marti, take jsem shledla vsechny dily a je to priserne a strasne smutne ( taky se chystam o tom napsat). Tuto problematiku vnímám už delší dobu a snažím se proto dělat maximum. Jsem ráda, že se to dostalo takto mezi lidi. A souhlasim s tebou v mnoho bodech…. Vzdy se koukam kolem sebe a resim co se kolem nas deje. Je to velka vyzva pro nas pro vsechny, abychom se zamysleli nad vsim kolem nas. Strasne se mi libi, jak pises a drz se toho. Ja te budu urcite cist. Oufity jsou o kombinaci, takže mi vubec nebude vadit, když se mrknu po 150 na kabatek nebo kabelku :-). Fandim takto smyslejicim lidem. Mej se krasne a hodne uspechu Barus z BK blogu….SUPER CLANEK

  OdpovědětVymazat
 22. Mati, výborný článok! Čítala som aj ten minulý a nad množstvom oblečenia, ktoré nosím a ktoré vlastním sa zamýšľam už dlhšie. Vlastním kopec vecí, nosím minimum z nich. A to už nakupujem naozaj iba málokedy a darovala som na charitu dve veľké tašky. Asi musím viac. Aj tak sa mi stáva, že sa zobudím a nemám si čo obliecť....Sú veci, ktoré nosím už niekoľko rokov, ale tie, ktoré sú oničom a nevyužiteľné, musia ísť preč. Vďaka za článok!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Becco, děkuju! <3 Měla jsem to stejně - kopec věcí a přitom jsem vždycky sáhla po tom nejjednodušším. Méně je někdy více, i když jsme ty blogerky :))

   Vymazat
 23. Vyzeráš úžasne! Veľmi sa mi páčia takéto kombinácie. Converse doma ešte nemám, ale plánujem si kúpiť na toto leto :). Páči sa mi, že pridávaš hlavne outfitové články. Aj ja by som chcela pridávať viac. Dúfam, že sa mi to podarí :).
  Stronger2gether

  OdpovědětVymazat
 24. tvůj blog se stává jedno velký klišé, škoda

  OdpovědětVymazat
 25. Opravdu dobře napsaný článek..:) super..
  myslím, že žádná škoda, že kožíšek půjde z domu..;)

  OdpovědětVymazat
 26. Great outfit! But, article is amazing and I'm sad because of those facts, but they are all true.

  http://fashionistabih.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 27. Moc skvěle jsi ty body napsala :) Na tu reality show se podívám
  Blog by Veru

  OdpovědětVymazat
 28. I like the combo with fur an leatherpants. Cool!

  www.nissimendes.ch

  OdpovědětVymazat
 29. Úplně z těch fotek na mne dýchá jaro. Hezký model.

  OdpovědětVymazat
 30. Občas v zimě taky vytáhnu svoje plátěnky, jsem strašně ráda za každou příležitost je nosit! :D A ještě bych chtěla říct, že nesnáším kožené kalhoty... ale v kombinaci jakou jsi stvořila a na tvých hubených nohách... prostě AACH :)

  OdpovědětVymazat
 31. MOC VÁM VŠEM DĚKUJI ZA KOMENTÁŘE A VAŠE NÁZORY! :))

  OdpovědětVymazat
 32. Maison Schotch majú úchvatné bundičky. Som hrdou majiteľkou jednej, ale je to brutal kúsok!!!

  OdpovědětVymazat

INSTAGRAM: @INKOUSTOVATECKA

© Inkoustová tečka. Design: Fearne.